Category: Ogólne (page 1 of 10)

ERRARE HUMANUM EST

Zainspirowane opiniami środowiska, jak i własnymi doświadczeniami, podejmujemy próbę stworzenia przewodnika zawierającego nasze opowieści i przemyślenia na tematy „okołoszkolne”. Oto szkolna rzeczywistość w oczach humanistów z przymrużeniem oka.

Continue reading

Człowiek wyjdzie z podziemia, lecz czy podziemie może wyjść z człowieka?

Film ,,Parasite’’ w reżyserii  Bonga Joon-ho to południowokoreańska tragikomedia, która jest laureatem Złotej Palmy podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes oraz czterech nagród na 92. ceremonii wręczenia Oscarów w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy film międzynarodowy i najlepszy scenariusz oryginalny. Wśród opinii publicznej, jak i krytyków filmowych wzbudził ogromny zachwyt oraz podziw. Czy słusznie?

Continue reading

Wzór czarnego humoru?

Czarny humor – jedni go unikają jak ognia, inni starają się ignorować, a ktoś jeszcze może dosłownie żyć nim, rzucając na lewo i prawo kontrowersyjnymi żartami. Jednak, jak widać, „sprzedaje” się on ma tyle dobrze, że w 2019 roku powstał film, który można określić wzorcem dla takiego właśnie humoru „Jojo Rabbit”.Continue reading

Sonda uczniowska (8) – Co uczniowie sądzą o panującej pandemii?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. 4 marca 2020 roku w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zachorowania na tę chorobę i od tego czasu liczba osób zarażonych wzrasta w bardzo szybkim tempie. W tym momencie (stan na 14 marca 2020) potwierdzono 103 przypadki zarażenia SARS-COV-2. W związku z zaistniałą pandemią, postanowiliśmy zadać kilka pytań uczniom naszej szkoły, co sądzą na temat koronawirusa w Polsce oraz jak zachowują się w zaistniałej sytuacji zagrożenia.

Continue reading

„Na świecie jest tyle miejsc, które warto zobaczyć” – wywiad z wolontariuszką Moniką Pawłowską

19 lutego odbyło się spotkanie z Moniką Pawłowską. Monika jest absolwentką naszego liceum, a aktualnie studentką UAM w Poznaniu, która jednocześnie udziela się w wolontariacie misyjnym ,,Studenci bez Granic”. Przyjechała do nas, aby opowiedzieć o tym, na czym on polega i jak do niego dołączyć. Podzieliła się również swoim doświadczeniem z pracy misyjnej w Afryce.

Continue reading

„Ogólniak”, czyli nasz wielki powrót!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie. Mamy przyjemność poinformować o powrocie Waszego ulubionego informatora szkolnego – z redakcją w nowym, odświeżonym składzie! Wcześniejsze dwa składy tworzyli uczniowie klas humanistycznych, którzy w ramach zajęć szkolnych uczyli się podstaw dziennikarstwa. Tym razem będzie trochę inaczej. W nowej redakcji połączymy pasjonatów pisania z różnych klas i profili!

Continue reading

Niebieska sukienka

„Im dłużej siedzimy w jedynym miejscu, ciągle robiąc to samo, tym więcej życia nas omija i tym trudniej jest zmienić nasze zwyczaje. Jak woda płynąca przez skałę, zaczynasz drążyć sobie malutki rowek. Przez lata rozrasta się on do głębokiego wąwozu i coraz trudniej jest zmienić jego bieg.”

Continue reading

W drodze przez bawarskie i włoskie uliczki

Co roku w naszej szkole odbywają się zagraniczne warsztaty językowe. Dla uczniów jest to wspaniała możliwość do zwiedzenia wielu ciekawych miejsc i oderwania się od szkolnej rutyny. W tym roku nauczyciele zdecydowali, że celem naszej wycieczki będą Bawaria i malownicze północne Włochy.

Continue reading

„Kultura żydowska jest niezwykle ciekawa” – z Zuzanną Wróblewską, finalistką konkursu o historii polskich Żydów, rozmawia Katarzyna Nowakowska

W tym roku szkolnym uczniowie I LO po raz pierwszy spróbowali swoich sił w konkursie na temat historii polskich Żydów. Wystartowały w nim dwie uczennice: Weronika Szłapka (z klasy 3E) oraz Zuzanna Wróblewska (z 2D). Mimo że tematyka należała do tych trudniejszych, dziewczyny świetnie sobie poradziły, a Zuzanna dostała się nawet do finału, który odbywał się w Warszawie. Z tej okazji postanowiłam zadać jej kilka pytań.

Continue reading

Otchłań wiary

Jezus powiedział kiedyś do Świętego Dyzmy, pierwszego kanonizowanego w Kościele Katolickim: „Zaprawdę, powiadam ci, jeszcze dziś będziesz ze Mną w Raju”. W tych słowach zawiera się spora część tego, czym zajmują się tytułowi bohaterowie filmu. Owe „Szare Anioły” – czyli Franciszkanie Odnowy – to swego rodzaju zakon, który pomaga cierpiącym i pokrzywdzonym przez los. A wszystko to miejscach, które zwykli duchowni i misjonarze najczęściej omijają szerokim łukiem.

Continue reading

Older posts

© 2024 Ogólniak

Theme by Anders NorenUp ↑