Category: Recenzja (page 1 of 2)

Człowiek wyjdzie z podziemia, lecz czy podziemie może wyjść z człowieka?

Film ,,Parasite’’ w reżyserii  Bonga Joon-ho to południowokoreańska tragikomedia, która jest laureatem Złotej Palmy podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes oraz czterech nagród na 92. ceremonii wręczenia Oscarów w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy film międzynarodowy i najlepszy scenariusz oryginalny. Wśród opinii publicznej, jak i krytyków filmowych wzbudził ogromny zachwyt oraz podziw. Czy słusznie?

Continue reading

Wzór czarnego humoru?

Czarny humor – jedni go unikają jak ognia, inni starają się ignorować, a ktoś jeszcze może dosłownie żyć nim, rzucając na lewo i prawo kontrowersyjnymi żartami. Jednak, jak widać, „sprzedaje” się on ma tyle dobrze, że w 2019 roku powstał film, który można określić wzorcem dla takiego właśnie humoru „Jojo Rabbit”.Continue reading

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu

Film „Cicha noc” Piotra Domalewskiego zdobył między innymi główną nagrodę na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dawid Ogrodnik za główną rolę w filmie również otrzymał nagrodę. Wigilia kojarzy się z choinką, karpiem, prezentami i kolędami. Jednak czy to jest w istocie ważne tego dnia?

 

Continue reading

Se7en grzechów głównych

„Se7en” to jeden z najbardziej mrocznych filmów Dawida Finchera. Obraz ten spokojnie od strony wizualnej można postawić obok „Ojca chrzestnego”, „Czasu apokalipsy”, a nawet „Łowcy androidów”. Tytułowe „Siedem” to tak naprawdę liczba ofiar, których dosięgnie gniew wybrańca. To liczba sposobów odebrania życia, które on wybierze. To liczba dni tygodnia z życia deszczowej metropolii, które obejrzysz na ekranie, poznając zakamarki umysłu szaleńca.

 

Continue reading

Komedia w kryminale czy kryminał w komedii?

Jak się poczujesz, kiedy małżonek okaże się wiarołomny? Kto zostanie pierwszą podejrzaną osobą o morderstwo jego kochanki? W jaki sposób spłacisz kredyt hipoteczny, z którym zostawił cię mąż? I najważniejsze: jak nie zwariować, kiedy na głowę usiłują ci wejść matka i teściowa?

Continue reading

Poznaj więzienie w Lichfield!

Serial „Orange Is the New Black” zdobył już duże uznanie, znaczone licznymi wyróżnieniami, w tym jedną z najważniejszych amerykańskich nagród kulturalnych, nagrodą Emmy. Uzo Aduba – wcielająca się w rolę Suzanne Warren – została natomiast nominowana do Złotego Globu (jako najlepsza aktorka drugoplanowa), z kolei rok później cała ekipa mogła cieszyć się z przyznania Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych (SAG Awards) za najlepszą obsadę w serialu komediowym.

Continue reading

Gdzie ta rewolucja? – recenzja albumu „Spirit” zespołu Depeche Mode

„Spirit” – czternasty album brytyjskiego, synthpopowego giganta Depeche Mode jest zapewne najbardziej spójnym tematycznie dziełem zespołu. Formacja składająca się z Dave’a Gahana (śpiew), Martina Gore’a (klawisze, gitara elektryczna, śpiew) i Andrew Fletchera (klawisze, bas) dokonała żywiołowej i emocjonalnej oceny obecnych zmian politycznych i zachowań społecznych, okraszając ją klasyczną dla zespołu, mroczną, elektroniczną estetyką, znaną już z wcześniejszych albumów, jak przełomowy „Violator” (1990) czy „Music for the Masses” (1987).

Continue reading

Tak upadają wszystkie ideały i marzenia… Recenzja filmu „Wojna polsko-ruska”

Podobno łatwiej jest mówić czy pisać niż zmienić słowo w czyn. Kontrowersyjna książka Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” jest niewątpliwie ciężkim orzechem do zgryzienia, aby przełożyć ją na ekran filmowy. Jednak udało się to doskonale. Najważniejsze jest jednak to, że nie traci ona swej pierwotnej wartości, gdyż adaptacja została wiernie odwzorowana.

Continue reading

Polski rock żyje i ma się dobrze – recenzja albumu „Czarna Madonna” formacji Ørganek

Dwa lata kazała nam czekać na swoją nową płytę formacja Ørganek. Po sukcesie wydanego w 2014 roku albumu „Głupi”, Tomasz Organek wraz zespołem powrócił z nowym projektem – „Czarną Madonną”. I po raz kolejny wniósł ogromny powiew świeżości do polskiego rocka.

Continue reading

Drogi słuchaczu, witaj w Hotelu Marmur – recenzja albumu „Marmur” Taco Hemingwaya

Taco Hemingway to pseudonim artystyczny znany większości osób bacznie śledzących dokonania młodych polskich artystów. Objawienie 2015 roku pod koniec roku bieżącego zaserwował nam całkiem dobry i niezwykle wysmakowany kąsek, jakim jest concept-album o tajemniczym tytule „Marmur”.

Continue reading

Older posts

© 2024 Ogólniak

Theme by Anders NorenUp ↑