W piątek 13 kwietnia uczniowie z klasy o profilu medialnym wzięli udział w warsztatach dziennikarskich, które odbyły się . Odbyły się one na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (WNPiD) Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W wydarzeniu tym uczestniczyli przede wszystkim uczniowie z klasy 2D (z grupy o profilu medialnym) oraz troje chętnych, zainteresowanych dziennikarstwem telewizyjnym, z dwóch innych klas (2B i 1D).  Opiekunem grupy był nauczyciel historii, tudzież przedmiotów spokrewnionych z dziennikarstwem, Sebastian Chosiński. Po dotarciu do Poznania pociągiem, a następnie tramwajem z dworca do siedziby WNPiD, weszliśmy do sali, w której gorąco powitała nas Marta Krzemińska – profesjonalna dziennikarka i redaktor naczelna programu informacyjnego „Flesz”.  To ona – wraz ze swoją koleżanką, studentką drugiego roku dziennikarstwa – poprowadziła zajęcia.

                               

Zaczęło się od krótkiej prezentacji nas samych. Wszyscy po kolei mówiliśmy o swoich zainteresowaniach. Poznawszy się, przeszliśmy do części merytoryczno-praktycznej. Praktycznej, ponieważ zanim doszło do pokazania, co potrafią nasi gospodarze, my sami odsłoniliśmy swoje umiejętności. A to wszystko dzięki programom „ogólniakTV”, które publikowane są w Internecie (brawo przede wszystkim Natalia Fisz i Jagoda Linart!). Wszyscy jednakże odegrali w nich jakąś rolę i dzięki temu mogliśmy zrobić imponujące pierwsze wrażenie. Następnie poznaliśmy podstawową wiedzę na temat przygotowania materiałów dziennikarskich, usłyszeliśmy też wiele wskazówek pomocnych przy robieniu wywiadów.

Po wstępnie teoretycznym, mogliśmy rozpocząć część nieco bardziej dla nas przyjemną, ponieważ była to nauka poprzez zabawę. Z tą zabawą jednak wiązały się całkiem przydatne umiejętności. Kiedy ja – podobnie jak wszyscy pozostali – usiadłem na miejscu reportera telewizyjnego i wszystkie kamery, włącznie z prompterem, który wyświetlał czytany przeze mnie tekst, były zwrócone w moją stronę, poczułem się jak nigdy dotąd. Co więcej, myślę, że wtedy właśnie przezwyciężyłem ostatecznie tremę. Z dobrym samopoczuciem mogłem więc wraz z kolegami i koleżankami wejść do pomieszczenia, w którym korzystając ze specjalistycznych urządzeń, mogliśmy dowiedzieć się, jak całe przedsięwzięcie wygląda i funkcjonuje od strony technicznej.

Kolejne ćwiczenie nawiązywało do popularnej formy wywiadu. Jedna osoba wcielała się w indagowaną postać, a pozostali uczestnicy zadania zasypywali ją pytaniami. Nie było to jednak wcale takie proste, ponieważ oprócz potrzeby wykazania się kreatywnością w wymyślaniu pytań, należało być również oryginalnym (pytania, które już były zadane przez kogoś innego, nie były brane pod uwagę). W nieco luźniejszej wersji ćwiczenia, która zgromadziła większość członków warsztatów, swymi zdolnościami aktorskimi zabłysnął Maciej Grzechowiak. Trzy godziny, jakie spędziliśmy w towarzystwie profesjonalnej ekipy dziennikarskiej z WNPiD, minęły w wesołej i przyjemnej atmosferze. Mam nadzieję, że gdy kolejny raz odbędą się tego typu warsztaty, zgłosi się na nie jeszcze więcej osób, mających ambicje, by w przyszłości pracować w telewizji albo chcących po prostu sprawdzić się i jednocześnie spędzić radośnie i pożytecznie czas.

Mateusz Pawlicki

Zdjęcia: Sebastian Chosiński