Akcję pod hasłem „Lekcja czytania” zainicjował przed laty „Tygodnik Powszechny”. W jej ramach od roku szkolnego 2009/2010 przyjeżdża do naszej szkoły profesor Przemysław Czapliński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który z uczniami omawia wybraną lekturę. W tym roku była ona niełatwa i kontrowersyjna – „Sąsiedzi” Jana Tomasza Grossa.

W poniedziałek 21 maja  w naszej szkole odbyło się spotkanie z profesorem Przemysławem Czaplińskim z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. W ramach tzw. „Lekcji czytania” uczniowie z klas pierwszych i drugich analizowali książkę pod tytułem „Sąsiedzi” autorstwa Jana Tomasza Grossa. Polsko-amerykański socjolog i historyk, specjalizujący się w europejskiej historii XX wieku i historii zagłady Żydów, przerwał nią ciszę trwającą kilkadziesiąt lat. „Sąsiedzi” to bowiem jedna z najbardziej wstrząsających książek wydanych po 1989 roku, która wstrząsnęła także niektórymi z nas.

Opowiada ona o zbrodni dokonanej w Jedwabnem przez Polaków na Żydach. Autor pokazał, że historia nie jest ani czarna, ani biała. Po ukazaniu się książki każdy zadawał sobie pytanie, czy przedstawione przez Grossa dowody są prawdziwe, wytykano mu popełnione błędy. My natomiast skupiliśmy się na tym, czy wydarzenia z 10 lipca 1941 roku, były możliwe. Pytaliśmy: dlaczego?

Każdy z uczniów posiadał przed sobą tekst książki i razem z profesorem Czaplińskim analizował konkretne fragmenty. Zajęcia były przeprowadzone bardzo ciekawie, można by pomyśleć, że niektórzy będą znudzeni, a było wręcz przeciwnie. Każdy próbował się angażować. Profesor Czapliński wręcz zmuszał nas do myślenia i wyciągania wniosków, niczego nie podawał na tacy. Na początku zaczęliśmy od banalnego pytania, które z każdym krokiem przybliżało nas do wyjaśnienia, którego szukaliśmy. Wydaje mi się, że każdy z niecierpliwością czeka na kolejne takie spotkanie.

Weronika Narodowiec
Fot. Sebastian Chosiński