thebata15 listopada 2016 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu odbyło się spotkanie pod hasłem „Przyszłość Unii” zorganizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz naszą szkołę. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 3D oraz 2E. Zajęcia prowadził Tomasz Racławski, wiceprzewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej, prezes fundacji „Projekt Spontan”, oraz doktor Beata Przybylska-Maszner, adiunkt w Zakładzie Badań nad Integracją Europejską na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu .

Lekcja rozpoczęła się od debaty uczniów z naszej szkoły, którzy byli podzieleni na dwie czteroosobowe grupy. Debatowali na temat Unii Europejskiej, a mianowicie nad tym czy grozi jej rozpad, czy też jej przyszłość maluje się w jasnych barwach. Skład pierwszej drużyny stanowili: Asia Zmudzińska, Zuzanna Latuszek, Dawid Kamiński oraz Karolina Gronowska. Opozycję dla nich stanowiła grupa, w której znaleźli się: Krzysztof Biegun, Kacper Bagrowski, Mikołaj Strzesak oraz Maja Szymanowska. Marszałkiem debaty był profesor Sebastian Chosiński. Obie grupy zaprezentowały wysoki poziom debatowania oraz wykazały się znajomością problemu, którego dotyczył ich spór. Ich argumenty były bardzo trafne i odpowiednio sprecyzowane.

Następnie odbył się wykład ekspercki, który wygłosiła doktor Beata Przybylska-Maszner. Skupiła się ona przede wszystkim na historii Unii Europejskiej i jej celach, które ewoluowały na przestrzeni lat. Po zakończeniu wykładu uczniowie oraz goście mogli zadawać pytania, na które pani Przybylska-Maszner chętnie odpowiadała.

Ostatnim punktem spotkania były zajęcia animacyjne, które poprowadził pan Tomasz Racławski. W ramach nich mieliśmy napisać, jak wyobrażamy sobie cele Unii Europejskiej 3.0., czyli tej, która nas czeka w przyszłości. Na samym końcu kilka osób przedstawiło swoje pomysły przed pozostałymi uczestnikami spotkania. Niektóre wywołały uśmiech zebranych, wszystkie jednak były bardzo kreatywne i oryginalne.

Weronika Szłapka

fot. Tomasz Rocławski, Danuta Żwikiewicz-Muszyńska

wyklas yuno zainteresowani-ludzie propo burmiszcz dejw