Film „Cicha noc” Piotra Domalewskiego zdobył między innymi główną nagrodę na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dawid Ogrodnik za główną rolę w filmie również otrzymał nagrodę. Wigilia kojarzy się z choinką, karpiem, prezentami i kolędami. Jednak czy to jest w istocie ważne tego dnia?

 

W tym dziele choinka, karp, prezenty i kolędy są tylko rekwizytami, jakie towarzyszą relacjom międzyludzkim i rolom poszczególnych członków rodziny. W jednej scenie pada zdanie: „Każdy ma w domu tak samo”. Czy tak jest w rzeczywistości? Może ty masz inaczej? Film przedstawia bohaterów, w których dostrzec można samego siebie lub kogoś bliskiego. Akcja dramatu rozgrywa się w ciągu jednego dnia, w Wigilię Bożego Narodzenia. Główny bohater, Adam, to młody mężczyzna, który na co dzień pracuje w Holandii i wraca do Polski w rodzinne strony, by przekazać najbliższym dwie ważne informacje, o których dowiadujemy się w trakcie następnych zdarzeń. Owe informacje wpływają na przebieg całego wigilijnego wieczoru.

Od momentu przekroczenia progu domu przez Adama fabuła rozwija się tylko na terenie gospodarstwa. Możemy zaobserwować relacje pomiędzy członkami rodziny, których przyczyny poznajemy jednak dopiero w finale. Dramat podejmuje między innymi wątek ryzyka. Główny bohater chce na stałe zamieszkać za granicą, w przeciwieństwie do reszty rodziny i starszych jej pokoleń. Wychodzi z założenia, że jeśli choć jedna osoba z rodziny nie podejmie ryzyka, emigrując z kraju, to wszyscy pozostaną bez lepszej przyszłości. Stawka jest wysoka, bo na szali jest majątek rodzinny – to wszystko, do czego rodzina doszła i co stworzyła.

Zaletą techniczną filmu jest kamera towarzysząca cały czas głównemu bohaterowi. To on wiąże wszystkie wątki ze sobą. Istotnym elementem jest również druga kamera, którą Adam nagrywa materiał, by zachować go dla kogoś w przyszłości. Jest to ciekawy zabieg, gdyż sprzęt przechodzi z rąk do rąk i możemy widzieć świat przedstawiony z perspektywy bohaterów. Przydaje on dziełu bezpretensjonalności i rzeczywistego wymiaru. Dialogi wypadają jak najbardziej naturalnie. Dzięki ich prostocie zdają się być niewymuszone i spontaniczne. W żadnym momencie nie ma nuty fałszu. Sceny zbiorowe wydają się być totalną improwizacją, w dodatku udaną. Jest to zaskakująco rewelacyjne.

Pozytywne wrażenie wywarł na mnie Tomasz Ziętek w roli Pawła. Do samego końca pozostaje bohaterem bajronicznym. Po pewnym czasie jego tajemniczość i niedopowiedzenia stają się irytujące. Jednak te elementy są uzupełnieniem stosunków między nim a głównym bohaterem. Miłym zaskoczeniem jest również brak urozmaiconej ścieżki dźwiękowej. Nie narzuca się widzom odczuwania konkretnych emocji w danej scenie. Otwarte zakończenie skłania widzów do refleksji na temat więzi międzyludzkich czy znaczenia rodziny. Zachęcam do obejrzenia „Cichej nocy” chociażby dlatego, że można znaleźć w nich cząstkę siebie.

Laura Dąbrowska

Ocena: 9/10
Scenariusz i reżyseria: Piotr Domalewski
Zdjęcia: Piotr Sobociński
Muzyka: Wacław Zimpel
Gatunek: dramat
Data premiery: 24 listopada 2017
Obsada: Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Ziętek, Agnieszka Suchora
Czas trwania: 97 minut