W sobotę 3 grudnia 2016 roku odbyła się uroczystość podsumowującą, zrealizowane w ramach projektu „Wągrowiec: czas odnaleziony”, zadanie pod hasłem „Carl Hermann Busse – wyśnione obrazy”. Cały projekt miał na celu przywrócenie pamięci o niemieckich i żydowskich mieszkańcach Wągrowca, którzy pozytywnie zapisali się w historii naszego miasta. Impreza odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu. Uroczystości przewodniczyli  państwo Danuta i Sebastian Chosińscy                                                                       .    img_8591


Carl Hermann Busse urodził się 12 listopada w 1872 roku w Lipowicach pod Międzychodem. Jego ojciec otrzymał posadę w wągrowieckim sądzie, wtedy też Carl zaczął uczęszczać do miejscowego Królewskiego Gimnazjum Klasycznego, czyli obecnego I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich. Z okresu wągrowieckiego pochodzą najwcześniejsze liryki Bussego. Swoje przeżycia z tych lat zawarł on również w licznych opowiadaniach i powieściach. Busse był nie tylko uznanym pisarzem, ale również wydawcą i promotorem początkujących autorów.

Pierwszym punktem spotkania było wręczenie statuetki Stacha osobie, która – zdaniem przyznającej nagrodę kapituły – okazała najwybitniejszym absolwentem szkół ponadgimnazjalnych w całym powiecie wągrowieckim. W roku szkolnym 2015/2016 był to Grzegorz Kaszuba, absolwent I LO. Następnie odbyło się wręczenie certyfikatów udziału w warsztatach historycznych współorganizowanych przez Muzeum Regionalne. Tym, dotyczącym Niemców na naszych terenach, zajęli się uczniowie gimnazjum gminnego, którzy w ubiegłym roku szkolnym je ukończyli. Byli to: Wirginia Cholewińska i Zuzanna Wróblewska, które obecnie uczęszczają do I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu, oraz Izabela Herud i Dawid Kozubek, którzy uczą się teraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Drugą częścią projektu zajęli się uczniowie I LO. Uczestniczyli w nim: Iwet Anolue, Monika Pawłowska, Zuzanna Latuszek, Marcelina Lupa, Krzysztof Biegun oraz Dawid Kamiński. Podsumowanie to miało miejsce na auli I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu.

Na koniec całej uroczystości odbył się koncert grupy Sekret Franciszka w składzie: Wioleta Kruś (śpiew), Iza Grunwald (instrumenty klawiszowe, śpiew i flet prosty), Anna Nawrocka (śpiew, claviola), Miłosz Drążkiewicz (gitara basowa i akustyczna), Karol Kruś (gitara akustyczna); gościnnie wystąpili natomiast: Marta Jastrząbek (śpiew), Magdalena Pytlińska (śpiew), Grzegorz Tomaszewski (harmonijka ustna) i Marcin Kubale (dobry duch Carla Hermanna Bussego wywołany na tę okoliczność). Po całym wydarzeniu – w którym udział wziął prawnuk niemieckiego pisarza, pan Andreas Burkhardt, i jego żona Eva – można było udać się na poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek, które przygotowały uczennice naszego liceum.

Galerię zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj:[Best_Wordpress_Gallery id=”5″ gal_title=”Carl Hermann Busse – obrazy wyśnione”]

Anna Białecka, Iwet Anolue, Weronika Szłapka

Zdjęcia: Rafał Różak („Głos Wągrowiecki”)