Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. 4 marca 2020 roku w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zachorowania na tę chorobę i od tego czasu liczba osób zarażonych wzrasta w bardzo szybkim tempie. W tym momencie (stan na 14 marca 2020) potwierdzono 103 przypadki zarażenia SARS-COV-2. W związku z zaistniałą pandemią, postanowiliśmy zadać kilka pytań uczniom naszej szkoły, co sądzą na temat koronawirusa w Polsce oraz jak zachowują się w zaistniałej sytuacji zagrożenia.

Filip Agaciński (klasa 1Cs)

Obawiasz się koronawirusa? Panikujesz czy raczej zachowujesz spokój?

Jeżeli chodzi o moje zdrowie, to się nie boję. Bardziej obawiam się o osoby starsze, które znajdują się w moim otoczeniu. Zachowuję spokój i staram się uspokoić moich rodziców, którym udzieliła się lekka panika.

Jak zachowujesz się w obecnej sytuacji?

Na początku próbowałem żyć „normalnie”, teraz po zamknięciu szkół robię mniej więcej to samo, tylko mniej wychodzę z domu i nie uczestniczę w masowych wydarzeniach.

Czytasz na bieżąco wiadomości?

Tak, nie mam zresztą wyboru, ponieważ media cały czas o tym informują. Nawet jakbym nie chciał, to i tak bym wiedział.

Stosujesz jakieś środki zapobiegawcze (żele antybakteryjne, maseczki itp.)?

Praktycznie nie wychodzę z domu, więc nie mam potrzeby stosowania innych środków. A jak wychodzę, to na krótko – i wtedy nie używam maseczek.

Jak myślisz, jakie będą dalsze losy pandemii wirusa?

Obawiam się, że będzie powtórka z rozrywki. Mam na myśli dżumę, która zresztą też przybyła do nas z Chin przez Włochy, ale myślę, że będzie mniej ofiar, ponieważ reagujemy w dobrym momencie, wiemy więcej o chorobach zakaźnych niż w tamtych czasach oraz mamy dużo lepszych lekarzy i lekarstwa.

Michał Kapczyński (klasa 2C)

Obawiasz się koronawirusa?

Mam obawy o moją rodzinę, dziewczynę i o samego siebie. Uważam, że nie możemy poddać się czemuś w rodzaju paranoi czy strachu, które często napędzają starsi ludzie, dlatego musimy tłumaczyć im, że należy zachować spokój.

A jak Ty się zachowujesz?

Staram się być spokojny i uspokajać innych, ale nie zapominam o przestrzeganiu zasad higieny.

Śledzisz informacje ze świata?

Głównie oglądam wiadomości w telewizji, ale także filmy na YouTube dotyczące samego korona wirusa, a także chcę się dowiedzieć, jak można uchronić się przed przeziębieniem bądź osłabieniem organizmu.

Stosujesz jakiekolwiek środki zapobiegawcze?

Uważam, że najważniejszym czynnikiem jest mycie rąk. Staram się zachowywać higienę całego ciała, szczególnie gdy wracam z potencjalnych miejsc ryzyka. Gdy nie mam dostępu do bieżącej wody i umywalki, stosuję żel antybakteryjny.

Jak myślisz, jakie będą dalsze losy pandemii wirusa?

Myślę, że działania podjęte przez rząd oraz starania ogólnoświatowe przyczynią się do spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa. Trzymam kciuki, aby nie zmutował, a także aby wyższa temperatura częściowo wyciszyła jego działanie.

Radosław Winiecki (klasa 3A)

Boisz się, panikujesz czy zachowujesz spokój?

Sam się koronawirusa nie boję i zachowuję spokój, ale przejmuję się tą sytuacją przez wzgląd na moich rodziców, którzy mogą ciężej przechodzić ewentualną chorobę niż ja. Panika w żaden sposób jeszcze nikomu na tym świecie nie pomogła.

Czytasz wiadomości na bieżąco?

Tak, ale tylko z zaufanych źródeł. Fałszywe plotki potrafią niepotrzebnie zwiększyć panikę i wprowadzać w błąd wielu ludzi.

Stosujesz środki zapobiegawcze?

Myję dokładnie ręce, a z domu wychodzę tylko, kiedy jest to konieczne.

Jakie będą, Twoim zdaniem,  dalsze losy pandemii?

Oczywiście, że zarażonych i zgonów będzie przybywać, ale myślę, że sytuacja w Polsce zostanie opanowana w miesiąc, może dwa. Patrząc na inne kraje, jak na przykład Włochy, Hiszpania czy Wielka Brytania, sądzę, że rząd w naszym kraju podjął właściwe środki we właściwym czasie. Społeczeństwo jest też prawidłowo uświadamiane na temat pozostawania w domu i częstego mycia rąk. Przynajmniej tyle i aż tyle możemy zrobić dla naszego zdrowia i życia.

Bartosz Włodarczyk (klasa 3A)

Obawiasz się koronawirusa? Panikujesz czy raczej zachowujesz spokój?

Mimo wszystko, patrząc na to, co się aktualnie dzieje, obawiam się tego wirusa. Mam jednak nadzieję, że liczba zarażonych będzie malała, a nie rosła.

Śledzisz informacje ze świata?

Pewnie, że tak! To bardzo ważne, by na bieżąco poznawać pojawiające się nowe informacje. Mogę to polecić każdemu.

Stosujesz jakieś środki zapobiegawcze (żele antybakteryjne, maseczki itp.)?

Tak, oczywiście. Obecnie w modzie są żele antybakteryjne, ale bardzo ważne jest dokładne mycie rąk. To od tej czynności powinniśmy zaczynać nasz dzień oraz jak najczęściej to wykonywać.

Jak myślisz, jakie będą dalsze losy pandemii wirusa?

Mam nadzieję, że jak najszybciej zostanie wynalezione lekarstwo przeciwko wirusowi. Ale teraz zostańmy w domu dla bezpieczeństwa własnego i bliskich.

Natalia Adamska (klasa 3D)

Boisz się, panikujesz, zachowujesz spokój?

Ciężko odpowiedzieć, czy się boję czy nie, ale zdaję sobie sprawę, jak może rozwinąć się w Polsce sytuacja. Jeśli się czegoś boję, to tego, że z uwagi na nasze zaplecze medyczne, problem z koronawirusem nas przerośnie.

Jak zachowujesz się w obecnej sytuacji?

Spokojnie. Panika nic tu nie da.

Czytasz na bieżąco wiadomości?

Tak, staram się cały czas śledzić informacje ze świata i kraju.

Stosujesz jakieś środki zapobiegawcze (żele antybakteryjne, maseczki itp.)?

Jedynym środkiem zapobiegawczym, jaki stosuję, jest ograniczenie wychodzenia z domu do minimum. Uważam, że żele antybakteryjne czy też maseczki są nieskuteczne. Dodatkowo staram się wartościowo jeść i wysypiać, żeby dać szanse mojemu organizmowi w razie choroby. Polecam to każdemu, bo osłabiony organizm jest bardziej podatny na choroby i infekcje.

Jakie będą dalsze losy pandemii wirusa?

Ufam, że ludzie zastosują się do wytycznych WHO i pandemię uda się szybko zahamować.

Rozmawiała Katarzyna Zmudzińska