Święta Bożego Narodzenia nieodzownie kojarzą się każdemu ze szczególną atmosferą, która pojawia się w tym okresie. Jest to czas rodzinnych spotkań, wspólnego spędzania czasu z bliskimi i po prostu delektowania się wolnymi dniami. Gdyby każdemu zadać pytanie o skojarzenia świąteczne, myślę, że każda odpowiedź byłaby inna. Aby lepiej poznać zwyczaje uczniów naszej szkoły, postanowiłam spytać kilka osób, z czym kojarzą im się święta i jak je obchodzą.

Marta Gągorek, klasa 2D


Święta to czas, kiedy cała moja rodzina jest razem, zapominamy o codziennych troskach i problemach, ciesząc się tym, że możemy być ze sobą. Spędzam je w sposób tradycyjny, wraz z moimi bliskimi. Wspólne gotowanie świątecznych potraw, pieczenie ciast, ubieranie choinki, dekorowanie domu śpiewanie kolęd – są nieodłączną częścią świąt. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń, zasiadamy do okrytego białym obrusem stołu, na którym stoi dwanaście bezmięsnych potraw. Nigdy nie zapominamy o pozostawieniu jednego wolnego miejsca przy stole. W moim domu Święta Bożego Narodzenia to czas pełen radości, miłości i spokoju.

Julia Jankiewicz, klasa 1A


Święta Bożego Narodzenia kojarzą mi się z ciepłem rodzinnym i ogromną miłością płynącą z serc wszystkich domowników. Mam wrażenie, że u niektórych ludzi zaczął być ważniejszy konsumpcjonizm i zapominają o prawdziwym duchu świąt. W okresie przedświątecznym powinniśmy pamiętać, co tak naprawdę jest ważne, a coraz częściej okazuje się, że jest to pogoń za zakupami. Co do spędzania świąt przeze mnie, to staram się na tyle, na ile to możliwe, spędzić je w gronie rodzinnym, odwiedzając ciocie czy dziadków. Kocham ten czas, kiedy wszyscy rozpakowują prezenty, szczerze się uśmiechają i życzą sobie pomyślności. Jest to magiczny czas, w którym nikt nie powinien być sam, a nasze problemy powinny pójść w zapomnienie.

Marcin Michalski, klasa 3B


Święta Bożego Narodzenia są dla mnie czasem ogólnego pokoju i miłości. Moim zdaniem to szczególny okres refleksji. Dla mnie to chwila, kiedy mogę zastanowić się nad sensem swojego życia. Przed świętami Bożego Narodzenia zawsze przystępuję do szczerej spowiedzi świętej, w której biorę pod uwagę cały bieżący rok. W moim domu ostatni tydzień przed Świętami to czas na przygotowanie najważniejszego wieczoru, czyli Wigilii.

Natalia Ossowska, klasa 3B


Święta Bożego Narodzenia przede wszystkim kojarzą mi się z rodzinną atmosferą, wielką choinką w jednym z rogów pokoju i charakterystycznym zapachem świątecznego owocu, czyli mandarynką. Moim zdaniem w każde święta powinien spaść śnieg, a wspólne kolędowanie jest obowiązkowe. Święta Bożego Narodzenia spędzam w rodzinnym gronie, dzieląc się opłatkiem i składając życzenia, gdy pojawi się pierwsza gwiazdka.

Hanna Zawadzka, klasa 2E


Święta to mój ulubiony okres w roku i zawsze niecierpliwie wyczekuję ich już od października. Piękny zapach pierników i mandarynek to znak, że zbliża się świąteczny czas. Jedyną rzeczą, której nie lubię to świąteczne porządki, ale późniejsza atmosfera, prezenty i wesołe chwile spędzone z rodziną, zdecydowanie wynagradzają trud przygotowań do tych kilku świątecznych dni.

Jak widać, większość z nas podczas przerwy świątecznej stawia na przebywanie z rodziną. Ważne jest, by w święta robić to, co sprawia nam najwięcej radości. Ten wyjątkowy okres w roku zdecydowanie kojarzy nam się z miłością, prezentami i cudowną, świąteczną atmosferą.

Wesołych świąt!

Wysłuchała i spisała: Martyna Berdych