Jak powszechnie wiadomo, ryba najlepiej czuje się w wodzie, a humanista otoczony książkami, filmami i… innymi humanistami. Na początku swego istnienia obecne I Liceum Ogólnokształcące było zresztą szkołą stricte humanistyczną, dzisiaj równorzędne miejsca zajmują także inne profile. Ale pomimo tego dla wielbicieli literatury, historii czy politologii ofertę wciąż mamy bardzo interesującą.

Bycie humanistą to wyzwanie. Nie bez powodu minister szkolnictwa wyższego zapowiedział nie tak dawno, że studia humanistyczne powinny być elitarne, dla wybranych. Jeżeli więc czujecie się w duchu humanistami i o takich właśnie studiach marzycie – świetnym startem do nich będzie nauka w I LO. Co łączy nas z uczelniami wyższymi? Całkiem sporo. Chociażby fakt, że przykładamy dużą wagę do przygotowań naszych uczniów do udziału w olimpiadach przedmiotowych. Jeżeli tylko znajdują się chętni, aktywnie ich zachęcamy, służymy radą i wsparciem merytorycznym. Tradycyjnie odbywają się w naszej szkole eliminacje do Olimpiad Historycznej oraz Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Odwiedzają nas także z wykładami i zajęciami warsztatowymi profesorowie uczelni poznańskich. Szczególnie dumni jesteśmy ze współpracy z profesorem Przemysławem Czaplińskim z UAM, który w ramach „Lekcji czytania” od lat wyjaśnia uczniom I LO zawiłości współczesnej literatury, rozkłada ją na czynniki pierwsze i z trudnej do zrozumienia czyni jasną i wyrazistą.

Wielbiciele historii również nudzić się nie powinni. Pomijając fakt, że nauczyciele starają się, jak tylko potrafią, ożywić przeszłość i tym samym uczynić ją atrakcyjną, angażują uczniów w wiele dodatkowych przedsięwzięć. Od ponad dziesięciu lat przeprowadzany jest konkurs pod hasłem Szkolna Liga Historyczna, dzięki któremu – po sześciu etapach – wyłaniamy najlepszego historyka w danym roku szkolnym. Blisko współpracujemy również z instytucjami odpowiedzialnymi za edukację historyczną. Regularnie odwiedzają nas z wykładami pracownicy poznańskiego Instytutu Pamięci Narodowej, z kolei z pomocą Muzeum Regionalnego w ferie zimowe organizujemy warsztaty historyczne w ramach projektu „Wągrowiec: czas odnaleziony”. Uczestniczący w nich uczniowie mają niepowtarzalną okazję zapisać się na trwałe w dziejach naszego miasta dzięki ukazującym się później powarsztatowym publikacjom. W ciągu roku szkolnego nie brakuje także imprez o charakterze historyczno-literackim, które realizujemy do spółki z Wągrowieckim Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym im. Stanisława Przybyszewskiego (absolwenta naszej szkoły). A to zawsze jest świetna okazja do zagłębienia się w często mało znaną, ale fascynującą przeszłość naszego regionu, miasta i szkoły oraz poznania wartościowych ludzi.

Humanista powinien być człowiekiem otwartym, żądnym wiedzy i pragnącym zrozumieć świat, w jakim żyje. Temu służą takie zajęcia, jak „współczesne stosunki międzynarodowe”, „wiedza o filmie” czy „elementy dziennikarstwa” (dzięki tym ostatnim w tym roku wystartowaliśmy z internetowym blogiem „Ogólniak”, w którym nasi uczniowie zdobywają dziennikarskie ostrogi). Ale nade wszystko szansą na sprawdzenie się jest uczestnictwo w debatach oksfordzkich, w których drużyna I LO uczestniczy regularnie od trzech lat. Nigdy jeszcze nie wróciliśmy z Poznania „na tarczy”, choć wielkie sukcesy są wciąż przed nami. Całkiem możliwe, że przyczynią się do nich uczniowie, którzy dopiero zaczną naukę na Klasztornej. A skoro mowa o wyjazdach… ufff, tych na pewno nie brakuje – także do miejsc ważnych historycznie, jak Monte Cassino i Rzym, Warszawa i Londyn, Wilno i Lwów, Częstochowa i Oświęcim, Barcelona i Ateny. Czegoś na tej liście brakuje? Nie szkodzi, „białe plamy” są po to, aby je wypełniać.

Sebastian Chosiński
fot. Cezary Szypulski