Nasza szkoła od kilku lat bierze czynny udział w turniejach debat oksfordzkich. Niektórzy mogą jednak nie wiedzieć, czym tak właściwie one są. Świetną okazją zaznajomienia się z tematem było szkolenie debatanckie, które odbyło się w naszej szkole w ubiegłym tygodniu.

Otóż jest to rodzaj debaty, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Typ debaty pochodzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

W związku z przygotowaniami do drugiej edycji Wielkopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich (czyli nieoficjalnych mistrzostw Wielkopolski), w naszej szkole odbyło się szkolenie, prowadzone przez pana Sebastiana Kuberę z Fundacji Edukacyjnej G5. Piętnastoosobową grupą debatujących uczniów ze wszystkich roczników (trzeba tutaj podkreślić, iż większość z nich nie miała wcześniej styczności z debatowaniem), opiekowali się pani Joanna Szymkowiak oraz pan Sebastian Chosiński.

Uczniom zostały przybliżone zmiany w regulaminie debat. Na własnej skórze mogli przekonać się także, na czym one polegają. Po pierwszej godzinie wykładów odbyło się ćwiczenie, polegające na odniesieniu się do tezy, że ogrody zoologiczne powinny zostać zamknięte w Polsce. Po podziale na stronę broniącą oraz oponentów, grupy przystąpiły do przedstawienia swoich argumentów. Wszystko przebiegło w bardzo ciekawy i interesujący sposób.

W drugiej części szkolenia została przeprowadzona próbna debata. Na ogromne brawa zasługują osoby, które wcześniej nigdy nie brały udziału w debatowaniu, a stawiały czoła uczniom, którzy uczestniczyli już w kilku turniejach szczebla wojewódzkiego. Całe warsztaty przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, które bez dwóch zdań przydadzą im się w przyszłości, nie tylko podczas debatowania, ale w jakiejkolwiek formie wypowiedzi.

 

Wiktoria Marglarczyk