U każdego z nas na samą myśl o Świętach Bożego Narodzenia na twarzy pojawia się radosny uśmiech. Już niebawem będziemy obchodzić najbardziej rodzinne święto w całym roku. Dla niektórych jest to czas refleksji nad minionymi dwunastoma miesiącami, możliwość odpoczęcia od szkolnych obowiązków, a także szansa na spędzenie kilku miłych dni z dala od szkoły. W dzisiejszej sondzie postanowiłyśmy zapytać, jaki stosunek mają do Świąt nasi uczniowie, a także jakie plany ustalili na Nowy Rok.

Martyna Muszyńska (klasa 1B)

Jakie tradycje goszczą w Twojej rodzinie w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

Ten okres jest dla naszej rodziny niewiarygodnie ważny. Jest to czas, aby wspólnie zasiąść przy stole i w cudownej atmosferze przeżyć kilka dni, a także zastanowić się, jaki był dla nas poprzedni rok. W tym roku postanowiliśmy wraz z rodziną wybrać się do naszej babci, już kilka dni przed Wigilią pomagam jej, aby wszystko było przygotowane. W wieczór wigilijny na naszym stole nie może zabraknąć tradycyjnych potraw, a w trakcie kolacji także śpiewu kolęd. Po wieczerzy wszyscy z ogromną radością oglądają prezenty, potem natomiast zasiadają do ulubionego filmu, czyli „Kevin sam w domu”. Jeżeli po tym wszystkim nie jestem bardzo zmęczona, wybieram się jeszcze na pasterkę.

W jaki sposób będziesz witać Nowy Rok?

Podobnie jak w poprzednim roku, Sylwestra zamierzam spędzić w gronie najlepszych przyjaciół. Miło jest spędzać ostatnie godziny starego roku z osobami bliskimi swojemu sercu.

Masz jakieś założenia na rok 2018?

Jeszcze wiele pracy przede mną, ale bardzo chciałabym zostać wyróżniona świadectwem z czerwonym paskiem oraz – po raz kolejny – zacząć zdrową dietę. Pragnę spełniać się w roli harcerza, może nawet starać się o podniesienie swojej funkcji. Planuję również wyjechać w planowaną od jakiegoś czasu podróż autostopem. Oczywiście będę się starać być szczęśliwym człowiekiem i utrzymywać dobre relacje z przyjaciółmi, aby następny rok został przeze mnie spędzony w tym samym gronie.

Sara Kurek (klasa 2A)

Jakie tradycje goszczą w Twojej rodzinie w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

Przed świętami zawsze piekę z bratem pierniki oraz wysyłam rodzinie kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi, ponieważ uważam, że jest to świetna tradycja i trzeba ją kontynuować. Każdego roku spędzam wigilię u dziadków. Tam jemy kolację, a na naszym stole nie może zabraknąć karpia, gdyż jest to nasza ulubiona potrawa. Staramy się mieć standardowo dwanaście dań. Po posiłku dzielimy się prezentami, lecz aby je uzyskać, musimy najpierw zaśpiewać pastorałkę lub powiedzieć jakiś wierszyk. Później wspólnie rozmawiamy i kolędujemy. Następnie jedziemy do domu rodzinnego mojej babci, gdzie zjeżdża się cała rodzina. Wszyscy miło spędzamy czas i dzielimy się opłatkiem. Na koniec dnia jedziemy na pasterkę.

W jaki sposób będziesz witać Nowy Rok?

Sylwestra za każdym razem spędzam w gronie przyjaciół. Niestety nie mamy jeszcze żadnych planów. Myślę, że nie jest aż tak ważne, co konkretnie będziemy robić. Po prostu zamierzamy się rewelacyjnie bawić.

Masz jakieś założenia na rok 2018?

Co roku stawiam sobie różne cele, których ostatecznie nie udaje mi się osiągnąć. Tym razem uznałam, że chcę być szczęśliwa. Pragnę wykorzystać ten czas tak, aby na koniec powiedzieć, że wykorzystałam go w stu procentach i byłam podczas niego zadowolona.

Szymon Buczyński (klasa 2D)

Jakie tradycje goszczą w Twojej rodzinie w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

Moja wigilia chyba niewiele różni się od innych, może pomijając to, że nigdy nie mamy na naszym stole dwunastu potraw. W rogu pokoju zawsze góruje pięknie ozdobiona choinka. Dzieląc się opłatkiem, życzymy sobie pomyślności na Nowy Rok, a po skończonej wieczerzy, obejrzeniu prezentów i długich rozmowach wybieramy się na pasterkę.

W jaki sposób będziesz witać Nowy Rok?

Zamykam stary rok i zaczynam nowy zawsze w gronie swoich najbliższych. Wybieramy się wraz ze znajomymi na imprezę, na której obowiązkiem jest się przebrać za wybraną postać. Mimo że nie zdecydowałem się jeszcze na żaden strój, mam nadzieję, że będzie on oszałamiający.

Masz jakieś założenia na rok 2018?

Mam wiele postanowień, których nie mam zamiaru kończyć po miesiącu. Po Sylwestrze chcę zapisać się na kurs prawa jazdy. Postanawiam też – jak na ucznia liceum przystało – zacząć się porządnie uczyć, wrócić do regularnych treningów, przezwyciężając dzięki temu swoje słabości, a także być po prostu szczęśliwym człowiekiem.

Dawid Wyszyński (klasa 3B)

Jakie tradycje goszczą w Twojej rodzinie w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

Przed kolacją wigilijną dzielimy się opłatkiem i składamy sobie świąteczne życzenia. Na stole pojawiają się wszystkim znane dania, takie jak karp, barszcz z uszkami czy pierogi. Po spróbowaniu wszystkich potraw wspólnie siadamy przy choince, chwytam za gitarę i śpiewamy kolędy. Na koniec wręczamy sobie prezenty, odgrywając przy tym mały teatr przed moją młodszą siostrą, aby uwierzyła, że to święty Mikołaj przed chwilą zostawił je pod świątecznym drzewkiem.

W jaki sposób będziesz witać Nowy Rok?

Spędzę go w gronie bliskich znajomych. Spotkamy się u mnie w domu, wyganiając przy okazji rodziców. Czas spędzimy na objadaniu się, rozmowie i urealnieniu głupich pomysłów. Prawdopodobnie przed północą wybierzemy się na wągrowiecki Rynek, aby wspólnie przywitać Nowy Rok i obejrzeć fajerwerkowy spektakl, wznosząc przy tym skromny toast.

Masz jakieś założenia na rok 2018?

Podstawowym celem, który, wierzę w to gorąco, nie przysporzy mi większych problemów, jest zdanie matury i ukończenie liceum. Przy założeniu, że uda mi się tego dokonać, w drugiej połowie roku chciałbym wyprowadzić się i dostać na wybrane studia. W nadchodzącym czasie będę też starał się rozwijać swoje pasje, jakimi są harcerstwo i muzyka oraz podejmę próbę zadbania o kondycję fizyczną. Mam nadzieję, że uda mi się także zrealizować jedno z moich marzeń czyli wyjazd autostopem i odwiedzenie najciekawszych miejsc w Europie. Trzymajcie za mnie kciuki!

 

Wysłuchały i spisały: Gabriela Bartkowiak i Katarzyna Nowakowska