Ochrona danych osobowych jest tematem obecnym w naszej szkole. Jedni uważają ją za pożyteczną,  inni za coś negatywnego. Jaki stosunek do niej mają uczniowie naszej szkoły?  W związku z Europejskim Dniem Ochrony Danych Osobowych, który przypada 28 stycznia, zapytaliśmy ich o zdanie na ten temat.

Joanna Zmudzińska (klasa 2A)

Z jakich portali społecznościowych korzystasz  i jakie treści na nich udostępniasz?

Z tych, które są  już powszechne i z których korzysta większa część społeczeństwa. Najczęściej z Facebooka i Twittera, ostatnio też z WhatsAppa, który służy w sumie tylko do komunikacji. Mogłabym jeszcze dodać Snapchat, chociaż nie jest to portal społecznościowy, ale korzystam z niego bardzo często. Treści, jakie zamieszczam, to przeważnie zdjęcia lub filmiki. Najczęściej zamieszczam je właśnie na Snapchacie.

Jaki masz stosunek do ochrony danych osobowych? Uważasz ją za potrzebną?

Tak, ochrona danych osobowych jest niezaprzeczalnie bardzo potrzebna, zwłaszcza w dobie rozwiniętego Internetu, kiedy bardzo trudno jest zachować prywatność. Taka ochrona nie gwarantuje nam jednak całkowitej pewności co do jej zachowania, ale wprowadza wiele ograniczeń i norm, dzięki którym bezpieczeństwo naszych danych jest większe.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co dzieje się z Twoimi danymi osobowymi w Internecie?

Mam świadomość tego, że moje dane, jak również każdego innego, w Internecie są cały czas pozyskiwane i analizowane przez wszelkiego rodzaju koncerny w globalnej sieci. Ale musimy zdać sobie sprawę z tego, że w XXI wieku, jeżeli nie chcemy, aby ktokolwiek coś o nas wiedział, to jedynym wyjściem jest zrezygnowanie z korzystania z Internetu, co raczej jest już niemożliwe.

Julia Smykowska (klasa 2C)

Z jakich portali społecznościowych korzystasz  i jakie treści na nich udostępniasz?

Najczęściej używanymi przeze mnie portalami społecznościowymi są oczywiście Facebook, Snapchat oraz Instagram. Podejrzewam, że są to najbardziej rozpowszechnione portale, wszystkim bardzo dobrze znane, bez których większość z nas nie potrafi rozpocząć dnia. Wiadomo, każdy z tych portali ma trochę inne przesłanie. Facebook aktualnie służy mi głównie do komunikacji z przyjaciółmi oraz kolegami z klasy. Kiedyś namiętnie udostępniałam różne treści, jednak chyba dojrzałam do tego, że nie każdego interesuje, co dzieje się w moim życiu i czym aktualnie się zajmuję. Na Snapchacie nie zamieszczam wiele treści, które są upublicznione dla wszystkich, a jeśli już, to są to zazwyczaj zdjęcia bądź filmiki z różnych imprez. Namiętnie korzystam jednak z Instagrama, udostępniam wiele zdjęć, głównie z wyjazdów, gdzie widać piękne krajobrazy. Mam na jego punkcie małą obsesję i wszystko musi wyglądać ładnie i schludnie, co dla niektórych może wydawać się bardzo dziwne.

Jaki masz stosunek do ochrony danych osobowych? Uważasz ją za potrzebną?

Uważam, że ochrona danych osobowych jest bardzo ważna, szczególnie teraz, gdy bez Internetu nie wyobrażamy sobie dnia. Internet rozwinął sie na tyle, że w każdej chwili znajdziemy w nim odpowiedź na każdy możliwy temat, przeczytamy wiadomości, kupimy bilet na pociąg albo obejrzymy odcinek ulubionego serialu. Kiedyś ochrona danych nie była tak rozpowszechniona, na wielu portalach obowiązkowe było podanie chociażby nazwiska. Teraz się to zmienia. Co wydaje mi się dobrym rozwiązaniem i nie chodzi mi tu tylko o Internet. Ochrona danych osobowych jest równie ważna w życiu codziennym. Raczej nie chcemy, by ktoś bez naszej wiedzy dysponował tak ważnymi informacjami. Myślę, że zgoda na przetwarzanie danych osobowych powinna być na pierwszym miejscu.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co dzieje się z Twoimi danymi osobowymi w Internecie?

Tak, jestem świadoma. Niestety wszystko co trafi do Internetu, już z  niego nie zniknie,  dlatego warto być ostrożnym, zwrócić uwagę na to, co publikujemy i możliwie ograniczyć zamieszczanie zbędnych treści. Świat Internetu jest okropny, zamieszczane informacje rozpowszechniają się z prędkością światła i nigdy nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie i co może zrobić z naszymi danymi, a może przynieść to dla nas naprawdę fatalny skutek.

Michał Czwichocki (klasa 3B)

Z jakich portali społecznościowych korzystasz  i jakie treści na nich udostępniasz?

Na pewno korzystam z Facebooka. W sumie to tylko to. Generalnie nic nie udostępniam, jedyne, co mam na Facebooku, to podstawowe dane, jak imię, nazwisko i data urodzenia. Do tego parę zdjęć, żeby potwierdzić swoją tożsamość.

Jaki masz stosunek do ochrony danych osobowych? Uważasz ją za potrzebną?

Moim zdaniem dane osobowe powinny być chronione. Może niektórzy nie życzą sobie, żeby jakieś jego dane były wykorzystywane w celach, o których on nie ma pojęcia.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co dzieje się z Twoimi danymi osobowymi w Internecie?

Mogę tylko podejrzewać, ale tak naprawdę nie zdaję sobie z tego sprawy. Myślę, że tak naprawdę nikt sobie nie zdaje z tego sprawy.

Wysłuchali i spisali: Wiktoria Marglarczyk i Mikołaj Wróbel