Kto pokieruje szkolnym samorządem w 2020 roku?

Jak już wszyscy wiecie, wielkimi krokami zbliżają się wybory do samorządu szkolnego. W najbliższy wtorek (10 marca) uczniowie naszej szkoły będą mogli postawić krzyżyk przy jednym z nazwisk na karcie wyborczej. W tym roku o funkcję przewodniczącej RSU ubiegają się dwie kandydatki. Nie każdy je zna, a każdy zapewne zastanawia się, która z nich bardziej nadaje się na „przewodniczącą szkoły”. W takiej sytuacji z pomocą przychodzimy my! Przeprowadziłyśmy wywiady z obiema kandydatkami. Dzięki tym rozmowom możecie poznać je bliżej i samemu dojść do wniosku, która sprawdzi się lepiej w roli szefowej Samorządu Uczniowskiego.

„Wystarczy tylko chcieć!” – rozmowa z Nikolą Ślężak (klasa 1Ds)

Co skłoniło Cię do kandydowania na przewodniczącą szkoły?

Przede wszystkim to, że mam dość duże doświadczenie w tym temacie. W poprzedniej szkole pełniłam podobną funkcję przez dwa lata i uważam, że sprawdzałam się dość dobrze w tej roli. Robiłam wiele dla tamtej szkoły, stworzyłam między innymi harcówkę. Postaram się również tutaj podjąć tak ambitne kroki.

Jakie cechy Twojego charakteru mogą wpłynąć na Twoją pracę?

To głównie pracowitość i ambicja. W momencie, gdy postawię sobie jakiś cel, to staram się go zrealizować. Wiem, że niektóre z moich postulatów są dość ryzykowne, ale uważam, że posiadając wyżej wymienione cechy, jestem w stanie to wykonać i tym samym nie zawieść tych, którzy na mnie zagłosują

Czy w poprzednich szkołach również działałaś w samorządzie uczniowskim?

Nawiązując do wcześniejszej odpowiedzi – tak. Jak już wcześniej wspomniałam, działałam w samorządzie szkolnym właśnie jako przewodnicząca i wszystko działało sprawnie i prężnie. Moim głównym celem było, aby pomóc każdemu. Starałam się być jak najlepsza w tym, co robię.

Co najbardziej lubisz w naszej szkole?

Podoba mi się to, że nie wyśmiewamy się z wyglądu innych osób. Póki nikt nikomu nie wadzi, ani nie krzywdzi innej osoby, to jesteśmy wobec niego również życzliwi. I co jeszcze? Lubię to, że bez problemu można się porozumieć z dyrektorem i nauczycielami. Jesteśmy w stanie rozwiązać każdy problem.

Czy masz już wybrane osoby na pozostałe stanowiska w RSU?

Mam, ale na razie chcę, żeby pozostało to tajemnicą. Mogę zdradzić, że mam czwórkę zaufanych osób, które z pewnością spełnią się w swojej roli.

Myślisz, że uda Ci się spełnić oczekiwania „klasztorniaków”?

Uważam, że tak. Wiele pomysłów zaczerpnęłam, kierując się właśnie sugestiami koleżanek i kolegów, one były dla mnie inspiracją. Myślę, że wszystko jest do zrobienia, wystarczy tylko chcieć!

„Mam niezbędne doświadczenie” – rozmowa z Anną Ewertowską (klasa 2B)

Dlaczego zdecydowałaś się na kandydowanie?

Zastanawiałam się nad tym już od jakiegoś czasu. Uważam, że mogę wnieść sporo w życie naszej szkoły. Dobrze czuję się w sprawach organizacyjnych, a doświadczenie zdobyte w mijającej kadencji pozwoli mi stworzyć sprawnie funkcjonujący Samorząd. Ważną rolę w podjęciu decyzji odegrały również słowa zachęty i wsparcia, dochodzące do mnie z różnych stron. Byli to zarówno moi znajomi, jak i osoby, które znam tak naprawdę tylko „z widzenia”. To bardzo budujące.

Jakie cechy Twojego charakteru mogą wpłynąć na Twoją pracę?

Jestem osobą, dla której realizacja postawionych sobie celów jest bardzo ważna. Jeżeli jestem w coś zaangażowana, to swoje zadanie staram się wykonać najlepiej jak potrafię. Jednocześnie biorę pod uwagę zdanie innych osób i jestem otwarta na propozycje i sugestie z ich strony.

Czy w poprzednich szkołach również działałaś w samorządzie uczniowskim?

Z samorządem mam styczność już od najmłodszych lat – w Szkole Podstawowej nr 2 początkowo byłam członkiem Rady, a następnie w kadencji 2014/2015 zostałam wybrana przewodniczącą. Bardzo miło wspominam ten okres. W gimnazjum również byłam zaangażowana w działalność samorządu, pełniłam tam funkcję skarbnika. Każda z tych funkcji była inna, ze względu na specyfikę każdej ze szkół. Wszystkie dały mi jednak niezbędne doświadczenie.

Co najbardziej lubisz w naszej szkole?

Zdecydowanie atmosferę, którą tworzą „klasztorniacy”. Uwielbiam moją klasę, bo są tam wyjątkowi ludzie, na których wiem, że zawsze mogę liczyć, czego dowodem jest aktywne wsparcie podczas kampanii wyborczej.

Czy masz już wybrane osoby na pozostałe stanowiska w RSU?

Odbyłam już rozmowy i jestem zadowolona, bo udało nam się zbudować zespół, z którym będę mogła aktywnie działać na rzecz naszej szkoły. Rozmawiałam także z jedną z pań profesorek, która zgodziła się być opiekunem w przypadku mojej wygranej. Na więcej szczegółów z pewnością przyjdzie jeszcze czas.

Myślisz, że uda Ci się spełnić oczekiwania „klasztorniaków”?

Nie kandydowałabym, gdybym nie była przekonana, że sprostam stojącemu przede mną wyzwaniu. Bycie przewodniczącą to odpowiedzialna funkcja. Jestem świadoma, że każdy z nas jest inny i ma w związku z tym inne oczekiwania. Dlatego właśnie jednym z punktów mojego programu wyborczego są dyżury RSU. Będzie to okazja do rozmów na różne tematy – rozwiązywania problemów, a także wcielania w życie inicjatyw uczniów. Często brakuje nam bezpośredniego kontaktu oraz możliwości zaprezentowania swojego pomysłu. Chciałabym Wam to umożliwić.

Rozmawiały: Nadia Landowska, Dominika Leciejewska,
Klaudia Radecka, Julianna Białek

Fot. archiwum Nikoli Ślężak i Anny Ewertowskiej

3 Comments

  1. Ania moja faworytka! Najlepsza w tym co robi, trzymam kciuki❤

  2. Mój głos z ogromną chęcią oddam na Nikolę!

  3. Bardzo słabe pytanie. Źle ułożone, tendencyjne. Kandydaci powinni to wytknąć w trakcie wywiadów i trochę „pojechać” prowadzących. Poza tym, na Boga, CZTERY osoby robiące SZEŚĆ pytań? No błagam. Poza tym wyczuwam stronniczość na korzyść kandydatki Nikoli. Nieładnie. Do poprawki!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 Ogólniak

Theme by Anders NorenUp ↑