Michał Brzeziński jest uczniem trzeciej klasy, który realizuje materiał rozszerzony z biologii i chemii. Jego zainteresowania nie ograniczają się jednak tylko do przedmiotów przyrodniczych i ścisłych. Nasz tegoroczny maturzysta chętnie udziela się w różnych dziedzinach, a na swoim koncie ma wiele sukcesów.

Jakie są Twoje dotychczasowe najważniejsze osiągnięcia?

Moim ostatnim ważniejszym osiągnięciem jest zdecydowanie pierwsze miejsce w finale X Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. O wcześniejszych trudno opowiadać, bo w konkursach o różnej tematyce biorę udział już od czasów szkoły podstawowej. Przez ten czas nazbierało się trochę sukcesów – zarówno na szczeblu powiatu, jak i województwa.

Jakiej muzyki słuchasz?

Nie mam szczególnych gustów muzycznych. Zasadniczo słucham wszystkiego, może z wyjątkiem rapu.

Ile czasu poświęcasz na naukę?

Zasadniczo wiedzę wykorzystywaną przeze mnie na konkursach, w których biorę udział, czerpię z zajęć lekcyjnych. To właśnie w szkole zdobywam najwięcej informacji i kształtuję swoją wiedzę. W domu jedynie powtarzam sobie zebrane wiadomości. Potem, w czasie wolnym, oddaję się różnorodnym zainteresowaniom, czytam książki oraz spotykam się z przyjaciółmi.

Po jakie książki sięgasz najczęściej?

Najczęściej sięgam po powieści z tłem historycznym. Najlepiej takie, których akcja została umieszczona w XX wieku. Moją ulubioną książką jest „Paragraf 22” Josepha Hellera. XX wiek dlatego, bo historia tego okresu wydaje mi się najciekawsza.

Jaka tematyka filmowa wzbudza Twoje zainteresowanie?

Najchętniej oglądam thrillery, filmy sensacyjne oraz dobre komedie. Przy wyborze filmu ważne jest dla mnie to, by jego fabuła nie była przewidywalna. Gatunki, których raczej staram się unikać to fantasy i science fiction. Filmy, które oglądam, muszą mnie zaskoczyć oraz ich przesłanie nie może być płytkie. Nie zwracam zbytnio uwagi na obsadę filmu, ale wolę sprawdzić opinie na jego temat.

Masz jakąś osobę, która jest dla Ciebie autorytetem?

Ciężko mi wybrać konkretną postać, którą mógłbym określić jako szczególny autorytet. Postaciami, których historie ostatnio mocno mi zaimponowały, są św. Katarzyna Aleksandryjska i papież św. Jan XXIII. Większość informacji o tych postaciach zaczerpnąłem z Internetu. Mój podziw wzbudziła ich wiara, odwaga i heroizm, a także to, w jaki sposób potrafili dzielić się ze światem swoją mądrością.

Jak oceniasz I Liceum Ogólnokształcące?

I LO jest na pewno szkołą, w której, jeśli tylko ma się chęci, można osiągać sukcesy. Zdecydowanie kształtuje ona również ludzkie charaktery. Uważam, że daje możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz umiejętności. Ciężko znaleźć lepszą szkołę w naszym powiecie…

Jakie masz plany na przyszłość?

Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury zamierzam wybrać się na studia. Kierunek, jaki chciałbym podjąć, z całą pewnością będzie wiązać się z wybranym przeze mnie w liceum profilem biologiczno-chemicznym.