Amerykański serial „Pamiętniki wampirów” (w oryginale „The Vampire Diaries”) powstał na podstawie serii powieści L.J. Smith. Jego twórcami są: Julie Plec, pisarka i producentka telewizyjna, oraz Kevin Williamson, scenarzysta, aktor i reżyser. Główne role grają natomiast: Nina Dobrev (Elena Gilbert / Katherine Pierce), Ian Somerhalder (Damon Salvatore) oraz Paul Wesley (Stefan Salvatore / Silas). Pierwszy odcinek został wyemitowany 10 września 2009 roku w stacji The CW.

Mystic Falls to z pozoru małe, ciche miasteczko położone w Wirginii, gdzie mieszkają siedemnastoletnia Elena Gilbert i jej brat Jeremmy wraz ze swoimi przyjaciółmi, m.in. Caroline Forbes i Bonnie Bennett. Pewnego dnia życie Eleny zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. W wypadku samochodowym giną jej rodzice, a ona cudem uchodzi z życiem. Jej prawnym opiekunem zostaje ciocia Jenna. Cztery miesiące później, z początkiem nowego roku szkolnego, poznaje tajemniczego Stefana Salvatore. Z jego pomocą powoli wraca do normalnego życia, a przynajmniej tak jej się wydaje, ponieważ komplikuje się ono jeszcze bardziej, kiedy poznaje brata Stefana, Damona, oraz ich wielki sekret. Bracia rozpoczynają walkę o serce Eleny.


Sezon po sezonie

SEZON 1 (2009–2010)

Po długim okresie nieobecności bracia Salvatore wracają do rodzinnego miasta. Elena poznaje Stefana i zakochuje się w nim. Wszystko układa się wspaniale, do czasu gdy Stefan zaczyna się dziwnie zachowywać, a w miasteczku mają miejsce straszliwe zbrodnie. Elena zaczyna zastanawiać się, kim/czym tak naprawdę jest jej chłopak? Jej przypuszczenia sprawdzają się, Stefan i Damon okazują się wampirami. Chłopak opowiada jej historię o tym, jak stał się wampirem. Elena dowiaduje się, że jest sobowtórem Katherine Pierce, która była pierwszą miłością braci Salvatore oraz osobą która ich przemieniła. Ostatnią sceną jest pocałunek Damona oraz „Eleny”.

SEZON 2 (2010-2011)

Katherine pojawia się w Mystic Falls. Z zemsty przemienia jednego z przyjaciół Eleny w wampira. Tyler dowiaduje się o klątwie ciążącej na jego rodzinie. Elena zostaje porwana przez Klausa – jednego z pierwotnych wampirów, który chce złożyć ją w ofierze, by złamać klątwę Słońca i Księżyca. Bracia Salvatore ratują ją. Klaus nie daje za wygraną, ponownie porywa Elenę, tym razem udaje mu się złamać klątwę. Damon zostaje ugryziony przez wilkołaka. Ugryzienie wilkołaka ma moc zabicia wampira. Jedynym lekarstwem jest krew pierwotnego. Stefan udaje się do Klausa po jego krew, lecz cena za nią jest bardzo wysoka. Katherine pojawia się w sypialni Damona z fiolką krwi i oznajmia, że Stefan podporządkował się Klausowi.

SEZON 3 (2011-2012)

Stefan i Klaus dokonują krwawych zbrodni w pobliskich miastach. Poznajemy Stefana jako „rozpruwacza” – rozrywa swoje ofiary na części, a potem znowu je składa, jak puzzle. Klaus dzięki rytuałowi stał się hybrydą – pół-wampirem, pół-wilkołakiem. Pojawia się cała rodzina Mikaelson, rodzeństwo oraz rodzice Klausa. Damon dowiaduje się, że jeśli umrze pierwotny wampir, wraz z nim umierają wszystkie wampiry, które mają w sobie jego krew. Elenie i Damonowi udaje się uratować Stefana spod władzy Klausa. Elena chce z powrotem być ze Stefanem, lecz on nie jest pewien jej miłości. Musi wybrać między nim, a Damonem. Dokonuje wyboru, lecz ulega wypadkowi i umiera.

SEZON 4 (2012-2013)

Elena budzi się jako pół-wampir. Przypomina sobie wszystkie sytuacje, które Damon wymazał z jej pamięci. Do końca dnia musi podjąć decyzję. Albo się pożywi i dokończy przemianę, albo umrze. Bonnie próbuje przywrócić Elenę, za pomocą magii, ale nie dostaje na to pozwolenia od czarownic. Elena postanawia zostać wampirem, przez co jej uczucia się zmieniają. Pojawia się wiadomość o leku na wampiryzm. Wszyscy chcą go znaleźć; Jeremy zostaje łowcą i dołącza do Bractwa Pięciu. Kiedy umiera, jego siostra nie potrafi sobie z tym poradzić i wyłącza swoje człowieczeństwo, czyli przestaje odczuwać ludzkie emocje, nie zwraca uwagi na konsekwencje swoich czynów. Pod koniec sezonu Elena włącza je z powrotem i ponowie podejmuje decyzję, z którym z chłopaków chce być. W ostatniej scenie pojawia się tajemniczy Silas, który wrzuca Stefana zamkniętego w sejfie do rzeki. Elena wciska Katherine lekarstwo na wampiryzm do gardła.

SEZON 5 (2013-2014)

Elena i Caroline udają się na studia. Po wakacjach spędzonych z Damonem, dziewczyna zaczyna mieć złe przeczucia co do Stefana, który nie zadzwonił do niej ani razu po zakończeniu szkoły. W tym czasie na kampusie dochodzi do morderstwa. Jeremy przekazuje przyjaciołom smutną wiadomość. Elena i Damon odkrywają pusty sejf, w którym wcześniej znajdował się Stefan. Trop prowadzi ich do Tessy, byłej narzeczonej Silesa. Dziewczyna informuje Damona, że Stefan i Elena są sobie przeznaczeni. Stefan wraca do domu, lecz nie pamięta nic ze swojego dawnego życia. Pojawia się córka Katherine, Nadia, która jest Podróżnikiem. Bonnie zostaje Kotwicą – osoba, przez którą przechodzą dusze po śmierci. Katherine jest teraz człowiekiem i musi przyzwyczaić się do nowego życia. Damon spotyka swojego dawnego przyjaciela, Enzo. Stefan i Elena mają wizje ukazujące ich wspólne, idealne życie. Druga strona się rozpada. Damon oraz Bonnie, nie mogą wrócić do świata żywych. Porywa ich białe światło.

SEZON 6 (2014-2015)

Elena, zrozpaczona śmiercią Damona, prosi Alarica, by ten pomógł jej zapomnieć o dawnym chłopaku. W tym samym czasie Stefan próbuje wieść normalne życie. Podróżnicy rzucają zaklęcie na Mystic Falls. Damon wraca z zaświatów, jego związek z Eleną przechodzi kryzys. Alaric poznaje nową lekarkę, Jo. Caroline pod wpływem silnych emocji spowodowanych tragicznym wydarzeniem w jej życiu, wyłącza człowieczeństwo. Dołącza do niej Stefan. Damon i Elena sprowadzają matkę braci Salvatore, by pomogła im przywrócić Stefana. Jo i Alaric biorą ślub, lecz zjawia się na nim niespodziewany gość. Elena zapada w wieczną śpiączkę.

SEZON 7 (2015-2016)

Przyjaciele próbują pogodzić się ze stratą Eleny. Lili Salvatore wraz z heretykami przejmuje miasto i sprowadza swojego kochanka – Juliana. Damon zostaje uwięziony w Kamieniu Feniksa, w którym przeżywa istne piekło. Caroline dowiaduje się, że nosi dzieci Jo i Alarica. Pojawia się Rayna Cruz – łowczyni wampirów, która ściga swoje ofiary i zabija je. Życie Bonnie jest zagrożone, przyjaciele próbują je ocalić. Damon i Enzo zostają porwani przez ciemność.

SEZON 8 (2016-2017)

Damon i Enzo zostają wysłannikami Zła. Tajemnicza postać miesza im w głowie, zmienia przeszłość Damona. Dzieci Caroline zostają porwane. By je odzyskać Stefan podpisuje umowę z diabłem i wyłącza człowieczeństwo.

Obsada:
Nina Dobrev – Elena Gilbert / Katherine Pierce)
Paul Wesley – Stefan Salvatore / Silas
Ian Somerhalder – Damon Salvatore
Kat Graham – Bonnie Bennett
Candice King – Caroline Forbes
Steven R. McQueen – Jeremy Gilbert
Sara Canning – Jenna Sommers
Michael Trevino – Tyler Lockwood
Joseph Morgan – Klaus Mikaelson
Matthew Davis – Alaric Saltzman
Michael Malarkey – Enzo
Jodi Lyn O’Keefe – Dr. Jo Laughlin
Annie Wersching – Lili Salvatore
Todd Lasance – Julian
Janina Gavankar – Tessa
Olga Fonda – Nadia Petrova
Leslie-Anne Huff – Rayna Cruz

Podsumowanie

Wielką zaletą serialu jest muzyka, która zawsze idealnie jest dopasowana do sytuacji. Ciekawym zabiegiem są retrospekcje z czasów młodości braci Salvatore; pojawiają się również sceny sięgające czasów starożytności i średniowiecza. Jedyną wadą serialu są niedokończone wątki niektórych postaci bądź stowarzyszeń.
Uważam, że „Pamiętniki wampirów” są jednym z najlepszych seriali. Oglądam go od 6 lat i z niecierpliwością czekam na każdy następny odcinek. Mogłoby się wydawać, że cały serial oparty jest na wątku miłosnym głównych bohaterów – owszem, jest on istotny, ale nie najważniejszy. „Pamiętniki wampirów” to zbiór historii różnych osób, gdzie pokazane są konsekwencje ich osobistych wyborów. Każdy z bohaterów opowiada nam swoją historię, w której możemy odnaleźć cząstkę siebie: dziewczyna, która straciła rodziców; rodzeństwo, które mino ciągłych kłótni, oddałoby za siebie życie; chłopak, który próbuje zdobyć dziewczynę. To sytuacje, które spotykają nas w codziennym życiu. Lubię oglądać ten serial, ponieważ z jednej strony mogę przenieść się na czterdzieści pięć minut do innego świata, pełnego wampirów i Zła, a z drugiej – zobaczyć, jak bohaterowie radzą sobie z problemami, które mogą dotknąć każdego człowieka. Świetna obsada, ciekawa historia, efekty specjalne i niespodziewane zwroty akcji – to przepis na idealny serial.

Aleksandra Rajewska