Month: Kwiecień 2017

Ta nasza młodość… – felieton Weroniki Marglarczyk

Masz już za sobą dobrych dziewięć lat życia spędzonych na tułaniu się po szkolnych korytarzach. W tym czasie poznałeś już masę ludzi, jedni to tylko postaci epizodyczne; drudzy zdarzało się, że zostali na dłużej. Z biegiem czasu jednak da się zauważyć, że twoje życie właśnie tworzą ludzie. Człowiek jest istotą społeczną, a więc ma potrzebę obcowania z innymi.

Ach, to liceum!

Continue reading

Sonda Profesorska (9) – Jak nasi nauczyciele spędzili święta Wielkanocne?

Święta to czas, kiedy możemy spotkać się z rodziną, usiąść przy jednym stole, porozmawiać i pośmiać się. Można ten czas również wykorzystać do spotkania się z przyjaciółmi. Niektórzy w święta zostają u siebie w domu, inni wyjeżdżają. Ostatnio miałam okazję zapytać naszych profesorów, jak oni spędzili ten czas. Jesteście ciekawi co odpowiedzieli? Co pani Ewa Bartkowiak porabiała w tym czasie? Czy pani Beata Woźniak jest zadowolona z minionych świąt Wielkiej Nocy? Czy pan Jerzy Piasecki wypoczywał w domu, czy gdzieś indziej? Jakie plany na te święta miała pani Jolanta Radziątkowska? A jak wyglądały święta pana Sebastiana Chosińskiego?

Przed nami dziewiąta odsłona Sondy Profesorskiej!

Continue reading

Jak przygoda, to tylko w Warszawie!

„A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie!” – napisał niegdyś Leopold Staff. Szczególnie jeśli zaczyna się ona o 3.15 w nocy i trwa kilka godzin. Tego chyba wielki poeta nie wziął pod uwagę. Jednak śmiało można stwierdzić, że cel podróży zrekompensował nam krótki sen.

Wycieczkę w całości zorganizował profesor Szymon Woźniak, który także nam przewodniczył. Opiekunami klas 2B i 2E byli profesor Sebastian Chosiński i ojciec Mateusz Walczak. W wycieczce wzięła także udział klasa matematyczno-fizyczna. Jednak miała ona inaczej skomponowany plan. Ich opiekunkami były panie profesorki Małgorzata Wojnowska oraz Danuta Żwilkiewicz-Muszyńska. Na miejsce przybyliśmy o godzinie 9.00. Naszym pierwszym punktem była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Mieliśmy sporo czasu na indywidualne zwiedzanie tej „kopalni wiedzy”.

Continue reading

Syzyfowa praca – felieton Weroniki Szłapki

Podobno „kogo bogowie chcą ukarać, tego robią pedagogiem”… Jednak czy to przypadkiem nie jest błędne stwierdzenie? Przecież praca z młodzieżą, szczególnie licealną, to czysta przyjemność! Powinna być raczej traktowana w kategoriach nagrody. Jest to niewątpliwie sielankowy zawód, który nie przysparza większych trudności. Uczniowie są niezwykle zdyscyplinowani, błyskotliwi oraz inteligentni, co ranek przybiegają do szkoły pełni energii, pragnąc pogłębiać swą wiedzę. Nic ich przed tym nie powstrzyma. Ani choroba, ani też zła pogoda.

Continue reading

Sonda Profesorska (8) – Jak nasi profesorowie wspominają swoje wycieczki szkolne…

Wiosna już za pasem co oznacza, że zaczyna się czas szkolnych wycieczek. W dzisiejszej sondzie dowiecie się, jak wspominają je nasi profesorowie. Czy utknęło im w pamięci coś szczególnego? Opowiedzą również o wyjazdach zorganizowanych w naszym liceum. Na ten temat zgodzili się wypowiedzieć profesorowie: Beata Woźniak, Jolanta Radziątkowska, Piotr Seemann, Ewa Bartkowiak oraz Ilona Wrzesińska.

Continue reading

Akwarium dla humanistów

Jak powszechnie wiadomo, ryba najlepiej czuje się w wodzie, a humanista otoczony książkami, filmami i… innymi humanistami. Na początku swego istnienia obecne I Liceum Ogólnokształcące było zresztą szkołą stricte humanistyczną, dzisiaj równorzędne miejsca zajmują także inne profile. Ale pomimo tego dla wielbicieli literatury, historii czy politologii ofertę wciąż mamy bardzo interesującą.

Continue reading

Sonda Profesorska (7) – Filmowe preferencje nauczycieli…

Filmy… Każdy z nas ma swoje ulubione, który może oglądać bez końca. Czy zdarzyło się wam zastanawiać, jakie filmy lubią nasi nauczyciele? Jakie kino preferuję profesor Juraszek-Jendryca? Który z nauczycieli uwielbia polskie komedie? Czy profesor Szymkowiak lubi „Batmana”? Może zastanawialiście się, czy profesor Ewa Bartkowiak lubi się bać? Natomiast czy profesorowi Dolacie zdarzyło się zasnąć w kinie? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając kolejną Sondę Profesorską.

Continue reading

Tak upadają wszystkie ideały i marzenia… Recenzja filmu „Wojna polsko-ruska”

Podobno łatwiej jest mówić czy pisać niż zmienić słowo w czyn. Kontrowersyjna książka Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” jest niewątpliwie ciężkim orzechem do zgryzienia, aby przełożyć ją na ekran filmowy. Jednak udało się to doskonale. Najważniejsze jest jednak to, że nie traci ona swej pierwotnej wartości, gdyż adaptacja została wiernie odwzorowana.

Continue reading

© 2024 Ogólniak

Theme by Anders NorenUp ↑